November 3, 2010 – Cra$h & Burn’s Jeremy Boxen wins Best Writing in a dramatic Series for Episode 5 – Sunday Bloody Sunday

 

FOR IMMEDIATE RELEASE 2010 Gemini Awards Presented in Drama, Children’s and Youth, Comedy, and Variety Categories 
 
Toronto, ON – November 3, 2010 – Gemini Award winners in the Drama, Children’s and Youth, Comedy, and Variety categories were announced tonight at the second of two Industry Galas. Hosted by actor and director Art Hindle (E.N.G., Paradise Falls), a total of 38 awards were presented as well as the Margaret Collier Award and the Academy Achievement Award. The Academy of Canadian Cinema & Television also paid tribute to 2010 MasterWorks Television Honouree Polka Dot Door. 
 
Winners in Documentary, Lifestyle, News, and Sports categories were announced on Tuesday, November 2nd. The 25th Annual Gemini Awards will conclude with the Broadcast Gala on Saturday, November 13th at the Winter Garden Theatre in Toronto. Hosted by Glee’s Cory Monteith, the event will be broadcast on Global and Showcase at 8pm. 
 
The following categories were announced at tonight’s Industry Gala:
 
Academy Achievement Award 
Linda Schuyler 
 
Margaret Collier Award 
Donald Martin 
 
2010 MasterWorks Honourees 
Polka Dot Door 
Producer: Ted Coneybeare, Jed McKay 
Executive Producer: Vera Good 
Broadcaster: TVO 
 
Best Achievement in Casting 
John Buchan CSA, Jason Knight - The Summit 
 
Best Achievement in Main Title Design 
Kevin Chandoo - Durham County - Little Lost Children 
 
Best Achievement in Make-Up 
Eva Coudouloux, Adrien Morot - Durham County - Surviving the Fall 
 
Best Animated Program or Series 
Glenn Martin, DDS (Cuppa Coffee Studios, Tornante Animation, Rogers Broadcasting Ltd.) Adam Shaheen 
 
Best Children's or Youth Fiction Program or Series 
Overruled! 
(Shaftesbury Films Inc.) 
Christina Jennings, Jeff Biederman, Suzanne French, Scott Garvie, Laura Harbin, Jan Peter Meyboom, Jeffrey Allan Schechter 
 
Best Children's or Youth Non-Fiction Program or Series 
Canada's Super Speller 
(Halifax Film, a DHX Media Company) 
Michael Donovan, Charles Bishop, Cheryl Hassen, Beth Stevenson, Katrina Walsh 
 
Best Costume Design 
Joan Bergin - The Tudors - Episode 307 
 
Best Direction in a Children's or Youth Program or Series 
Stefan Brogren - Degrassi: The Next Generation - Beat It, Part 2 
 
Best Direction in a Comedy Program or Series 
Ian MacDonald - Pure Pwnage - The Day the Lan Centre Stood Still 
 
Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series 
Sudz Sutherland - Guns 
 
Best Direction in a Reality Program or Series 
Ihor Macijiwsky - Mantracker - Andrew & Hainsley 
 
Best Direction in a Variety Program or Series 
Joan Tosoni - Battle Of The Blades - Canadian Hits & Pairs Best
 
Best Direction in an Animated Program or Series 
Ken Cunningham - Glenn Martin, DDS - The Tooth Will Set You Free
 
Best Host in a Pre-School, Children's or Youth Program or Series 
Patty Sullivan - Kids' Canada
 
Best Original Music Score for a Dramatic Program, Mini-Series or TV Movie 
Tom Third - The Summit 
 
Best Original Music Score for a Program or Series 
Trevor Morris - The Tudors - Episode 304 
 
Best Original Music Score for an Animated Program or Series 
Jonathan Evans, Gerard Tevlin - Guess With Jess - How Can We Decorate the Christmas Tree? 
 
Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series 
Clé Bennett -Guns 
 
Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series 
Michael Riley - Flashpoint - Coming To You Live 
 
Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series 
Debra Lynne McCabe - Guns 
 
Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series 
Tatiana Maslany - Bloodletting And Miraculous Cures - All Souls 
 
Best Performance in a Children's or Youth Program or Series 
Charlotte Arnold - Degrassi: The Next Generation - Somebody 
 
Best Performance in an Animated Program or Series 
Kim Cattrall - Producing Parker - The Skinny on Parker 
 
Best Photography in a Comedy Program or Series 
Paul Sarossy - Kids In The Hall: Death Comes To Town - Cause of Death 
 
Best Photography in a Dramatic Program or Series 
Glen MacPherson - Keep Your Head Up Kid: The Don Cherry Story 
 
Best Photography in a Variety or Performing Arts Program or Series 
Dylan Macleod - Nureyev 
 
Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series 
Jason Gatt - Fire Jammers 
 
Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series 
Jeff Warren -Guns 
 
Best Pre-School Program or Series 
The Ocean Room 
(Sinking Ship Entertainment) 
J.J. Johnson, Matthew Bishop, Blair Powers 
 
Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series 
Tom Conroy, Colman Corish - The Tudors - Episode 302 
 
Best Sound in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series 
Simon Bowers, Howard Baggley, Marc Laliberté, Doug McClement, Michael Molineux - The 2010 Juno Awards 
 
Best Sound in a Dramatic Program 
John Gare, Rob Bertola, Richard Calistan, Alan deGraaf, Steve Hammond, Bill McMillan, Jill Purdy - The Good Times Are Killing Me 
 
Best Sound in a Dramatic Series 
John Douglas Smith, Tom Bjelic, Christian Cooke, Dale Lennon, Steve Moore, Tim O'Connell -Being Erica-The Unkindest Cut 
 
Best TV Movie 
She Drives Me Crazy (Shaftesbury Films Inc.) Christina Jennings, Scott Garvie, Julian Grant, Rob Green, Graham Ludlow, Laurie McLarty, Sam Okun, Kelly Rowan 
 
Best Visual Effects 
Mario Rachiele, Marie-Ève Bédard-Tremblay, Benoît Brière, Raphaël Hubert, Pierre-Simon Lebrun-Chaput 
-Ben Hur 
 
Best Writing in a Children's or Youth Program or Series 
Trevor Cameron - Wapos Bay - The Hardest Lesson Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series 
Jennifer Holness, Sudz Sutherland - Guns 
 
Best Writing in a Dramatic Series 
Jeremy Boxen - Cra$h & Burn - Sunday Bloody Sunday 
 
Launched by the Academy of Canadian Cinema & Television in 1986, the Gemini Awards honour outstanding achievements in the Canadian English-language television industry. The 25th Annual Gemini Awards will bring together Canada's most gifted performers, craftspeople, producers, and decision-makers over several evenings of special events in Toronto. The Industry Gala Presentations will take place on Tuesday, November 2nd and Wednesday, November 3rd at the Kool Haus Entertainment Complex. Hosted by Glee’s Cory Monteith, the Broadcast Gala will take place on Saturday, November 13th at the historic Winter Garden Theatre and will be broadcast on Global and Showcase at 8pm. 
 
 
About the ACCT: 
 
Established in 1979, the Academy of Canadian Cinema & Television is a national, non-profit, professional association dedicated to the promotion, recognition, and celebration of exceptional achievements in Canadian film and television. Unifying professionals across Canada, the ACCT is a vital and integral force, representing all areas of the film and television industries. 
 

For further information, please contact: 

Judy Lung, Communications Manager 

Academy of Canadian Cinema & Television 

Ph: 416-366-2227 ext 238 

E-mail: judy@academy.ca